Wydarzenia

Twarzą w twarz z historią

27 września 2018 roku klasy trzecie gimnazjum i ósme szkoły podstawowej wybrały się na wycieczkę do byłego niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady
– Auschwitz- Birkenau. W drogę wyruszyliśmy już o 6:00. Po przyjeździe na miejsce zostaliśmy podzieleni na 3 grupy i rozpoczęliśmy zwiedzanie.

Zaczęliśmy od Auschwitz I. Wejście do obozu otwierała brama, na której widniał napis „Arbeit macht frei”, czyli „Praca czyni wolnym”. W rzeczywistości jednak, ten kto przekroczył próg bramy nie miał już szans na wolność, czekały go tam jedynie śmierć i tortury. Zwiedzając bloki dowiedzieliśmy się, że większość ludzi była sprowadzona tam podstępem. Po przyjeździe do obozu zaczynała się ”selekcja”. Ci, którzy trafili do obozu zostali ograbieni ze wszystkich rzeczy oraz ubierani w ”pasiaki” – stroje podobne do więziennych. Każdy blok przedstawiał kawałek tragicznej historii obozu, na ścianach widniały fotografie, w gablotach mieściły się dowody krzywd, jakie Niemcy wyrządzili niewinnym ludziom. To co zobaczyliśmy w budynkach obozu wstrząsnęło nami. Najbardziej przerażający dla nas był Blok nr 11, zwany inaczej Blokiem Śmierci. W jego piwnicach mieścił się obozowy areszt, a na zamkniętym dziedzińcu przeprowadzano egzekucje przez rozstrzelanie.

Następnym punktem naszej wycieczki było zwiedzanie Auschwitz II- Birkenau, do którego musieliśmy przejechać autokarem. Na rampie rozładowczej zobaczyliśmy oryginalny wagon, którym przywożono do obozu ludzi. Dowiedzieliśmy się jak okropny był los osób trafiających tam. Większość z nich od razu została zaprowadzona do komory gazowej, gdzie po 20 minutach umierała. Duża część obozu została zniszczona przez Niemców opuszczających to miejsce zimą 1945 roku. Zachowały się jednak murowane baraki, które zajmowali więźniowie. Panowały w nich nieludzkie warunki: duża wilgoć, brud, zbyt mało miejsca, rozpowszechnianie się chorób, nocą biegały szczury.

Istotnym elementem tego miejsca jest pomnik upamiętniający ofiary obozu.

Na koniec zwiedzania pani przewodnik przytoczyła słowa, które trafiły do serca każdego z nas : „Kto nie pamięta historii skazany jest na jej ponowne przeżycie.”
Ciężko zrozumieć, jak okropne rzeczy może zrobić człowiek drugiemu człowiekowi. Ta wycieczka pozostanie w mojej pamięci na zawsze.

uczennica klasy 3B Aleksandra Rudecka

GALERIA

  • Posted on Październik 7, 2018 - 8:58 pm
  • By admin
  • Posted in


© Created by Jocker™