Wydarzenia

Leki z ludowej apteki…

29 września rozpoczęliśmy w szkole podstawowej realizację tegorocznego programu regionalnego, który nosi tytuł „Leki z ludowej apteki, czyli cenne źródło wiedzy o naszych przodkach” Po działaniach z ubiegłych lat dotyczących kuchni regionalnej, rzemiosła, warsztatów artystycznych inspirowanych sztuką ludową, nadszedł czas na przybliżenie uczniom zagadnień związanych z dawną medycyną ludową. To wokół niej koncentrować się będą nasze działania w tym roku szkolnym.

Na spotkaniu inaugurującym, prowadzonym w formie warsztatów, uczniowie klas IV-VI zostali wprowadzeni w tematykę ziół i ziołolecznictwa. Dzieci dowiedziały się, jak i czym leczono ludzi na wsi w czasach naszych pradziadków. Może dzięki temu młodzi miłośnicy regionalizmu z naszej szkoły docenią współczesne dobrodziejstwo, jakim jest medycyna konwencjonalna, pamiętając o tym, że nie zawsze była ona powszechnie dostępna.

W czasie zajęć przygotowaliśmy, według sprawdzonych przepisów, przetwory z jesiennych owoców, słynących ze „zdrowotności”: powidła z jarzębiny ,dżem z czarnego bzu. Suszyliśmy też owoce dzikiej róży. Dzieci przygotowały przepiękne etykiety na słoiczki z konfiturami oraz śliczne regionalne serwety, którymi ozdobiliśmy wieczka słoików. Przetwory trafiły do spiżarni w Izbie Regionalnej i tam „czekają” na zimę, kusząc swoim atrakcyjnym wyglądem.

autor: Iwona Warmuz

  • Posted on Październik 6, 2014 - 9:45 am
  • By admin
  • Posted in


© Created by Jocker™