Patroni

Tadeusz Kościuszko - patron Szkoły Podstawowej


kosciuszkoTadeusz Kościuszko urodził się 4 lutego 1746 roku w Mereczowszczyźnie. Pobierał nauki w Szkole Rycerskiej. Wyjechał na stypendium do Paryża, wrócił jako kapitan artylerii. Brał udział w wojnie o niepodległość Stanów Zjednoczonych. Fortyfikował tam obozy Armii Kontynentalnej. Zbudował twierdzę West Point. Został awansowany na generała brygady amerykańskiej. Po powrocie do Polski został powołany do wojska w stopniu generała-majora. Wykazał się odwagą walcząc w wojnie polsko-rosyjskiej w bitwach pod Zieleńcami i Dubienką. Po przystąpieniu króla Stanisława Augusta do Targowicy podał się do dymisji. Wyjechał do Lipska, potem do Francji i Włoch. Po powrocie do Polski wywołał w 1794 w Krakowie powstanie zwane kościuszkowskim, ogłosił insurekcję i objął władzę dyktatorską jako Najwyższy Naczelnik Siły Zbrojnej Narodowej. Rozbił wojska gen. Tomasowa pod Racławicami, jednak po przegranej bitwie pod Maciejowicami został uwięziony w Petersburgu. Ostatnie lata spędził w Szwajcarii. Zmarł w Solurze 15 października 1817. Został pochowany na Wawelu. Jest polskim bohaterem narodowym.


Życiorys Patrona w wierszach przygotowanych przez uczniów kl. 4-6 >>>

List 1 >>>     List 2 >>>Agata Mróz-Olszewska - patronka Gimnazjum


Agata MrozAgata Danuta Mróz-Olszewska to polska siatkarka, reprezentantka Polski, zdobywczyni złotych medali na Mistrzostwach Europy w piłce siatkowej kobiet w 2003 i 2005r. Urodziła się 7 kwietnia 1982 r. w Dąbrowie Tarnowskiej, jednak dzieciństwo i młodość spędziła w Tarnowie, gdzie rozpoczęła przygodę z siatkówką. 9 czerwca 2007 wyszła za mąż za Jacka Olszewskiego. 12 stycznia 2008 roku ogłosiła, że spodziewa się dziecka. 4 kwietnia 2008 urodziła córkę Lilianę, która jest wcześniakiem. 22 maja 2008 przeszła udany zabieg przeszczepienia szpiku kostnego w Klinice Transplantacji Szpiku, Onkologii i Hematologii Dziecięcej Akademii Medycznej we Wrocławiu. Czternaście dni po przeszczepie zmarła w wyniku posocznicy i związanego z nią wstrząsu septycznego. Agata miała 26 lat. Została pochowana 9 czerwca 2008 (w 1 rocznicę ślubu) na cmentarzu w Tarnowie – Krzyżu, w północnej części miasta.

Dyrekcja, Grono Pedagogiczne, Rada Rodziców i uczniowie wybrali Agatę Mróz-Olszewską na patronkę Gimnazjum. Chcieli, aby to właśnie ona była wzorem dla młodzieży. Niech w czasach, w których coraz bardziej ważne jest, aby mieć, a nie by być, ta wybitna sportsmenka i wyjątkowa matka, która poświęciła życie dla swojego dziecka, stanie się autorytetem dla uczniów szkoły w Przytkowicach.


„Agata udowodniła, że ani w sporcie, ani w życiu, nie wolno się poddawać. Agata pokazała,

że warto i trzeba walczyć do końca z własną słabością, zmęczeniem i cierpieniem.

Pokazała nam jak ważny i cenny jest każdy dzień naszego życia”
/M. Drzewiecki/


© Created by Jocker™